Nemrégiben a generáció fogalmának változásával, a Veterán, a Baby boomer és az X generációkkal foglalkoztunk. (https://www.miellhorizon.hu/blog/generaciok-egymas-kozott-i)
Most nézzük a 3 legfiatalabb generáció jellemzőit.
Az Y generáció, a digitális bennszülöttek I. generációja - 1981-1994 között születettek (43-30 évesek)
Az X generáció túlhajszolt, valamennyire már önmagát is előtérbe hozó, de folyton készenlétben álló hozzáállását maga mögött hagyva az Y tagjai lehetőségeik növekedéséből adódóan tájékozottabbak, jobban átlátják az elvárásokat és a világ működését, ugyanakkor saját elvárásokat is támasztanak. Kiemelt fontossággal kezelik az önmegvalósítás és tényleges szabadidő fogalmát.
Már nem az „én vagyok a munkáért”, hanem „a munka értem is van” megközelítés az általános.
Amit az X tagjai vágytak, de kevesebb sikerrel értek el, az Y már nagy esetben megkaparintja.
(ehhez természetesen szüleik munkája, tapasztalata rengeteget tesz hozzá)
Rugalmasabbak, pörgősebbek, de szükségleteikből, igényeikből nem engednek annyit, mint az előző generációk. Újszerű ötleteket hoznak, gyorsan alkalmazkodnak a változásokhoz és vállalkozó szelleműek. Amíg korábban az idősebb adta át tudását a fiatalabbnak, esetükben ez fordítva is igaz: Az új technológiák használatára az „Y” tanítja szüleit, nagyszüleit.
A magánéletet más mércével, nyitottabban élik, a digitális eszközök, az online világ velük együtt fejlődött, életük szerves részét képezi, míg az idősebbek nehezen, néha negatívan tekintenek rá, ők már nehezen tudják elképzelni az életüket e nélkül. Nem klasszikus értelemben vett, földrajzilag egyáltalán nem kötött közösségeket hoznak létre az online térben, fontosnak tartják a gondolatok, problémák megosztását egymással a különböző felületeken. Amennyire használják a technológiát, annyira kezdenek visszanyúlni a természeti értékekhez is, sokuk városból vidékre költözik vagy idejük nagyrészét a szabadban töltik.
A Z generáció a digitális bennszülöttek II. generációja– 1995-2009 között születettek (29-15 évesek)
Míg az Y tagjaival együtt fejlődtek a digitális eszközök, platformok, addig a Z generáció már konkrétan beleszületett a magasabb fokú technikai világba, így ezek nélkül képtelenségnek látják az életet. Ennek köszönhetően gyakorlatilag sosincsenek egyedül és nem is akarnak. Az érzelmi, intellektuális kinyilatkoztatás, kapcsolatteremtés még fontosabb és kiemeltebb igényük, mint az előző generációnak, ami a végtelen lehetőségeket rejtő online térben rengeteg veszélyt hordoz.
A világban zajló feszült háborús helyzetek, a klímaváltozás nagy hatással vannak rájuk, de megosztó a csoport viselkedése ebben a témában: Vagy kiemelten törődnek ezzel a helyzettel, környezetükkel és akár a régi szokások, eszközök, öltözködési, viselkedési minták felé nyúlnak vissza, vagy egyáltalán nem foglalkoztatja őket és saját céljaik, igazságérzetük, újszerű meglátásaik szerint élik mindennapjaikat. Az ún. offline készségeik, személyes kapcsolatépítési és kezelési eszköztáruk hiányosabb az idősebb generációkkal szemben. A tekintélyhez, tisztelethez való viszonyuk is más, szüleik nem feltétlenül az X, sok esetben az idősebb Baby boomer generáció tagjai.
Nem elhanyagolható tény esetükben az agresszió, indulatkezelési problémák megjelenése is.
Az Y generációhoz hasonlóan a munkát nem engedik eluralkodni életükön, az önmegvalósítás nem csak szabadidejükben, de munkahelyi létükben is kiemelt szerepet kap, a természetben töltött idővel egyaránt.
Az Alfa generáció– 2010 után születettek (legalább 14 évesek)
Az elnevezésből is érezhető, hogy a tudósok szerint egy újabb nagy változás fog történni
a társadalmunkban. Mivel tagjai még nagyon fiatalok, keveset tudhatunk róluk biztosan.
Amit már sejteni lehet viselkedésükből, hogy az Y és Z generációval szemben egy visszafogottabb, csendesebb csoport alakul ki, viszont a „Z” esetében már fel-felbukkanó agresszió és indulatkezelési problémák itt is jelen vannak sajnos. A most is már divatos, de még rengeteg lehetőséget rejtő okos eszközök további fejlesztése az Ő kezükben lesz és egy teljesen más logika alapján indulhatnak majd el, mint elődjeik.
És milyen lesz majd a következő generáció?
Egyelőre annyit tudunk róluk, hogy a Béta nevet kapják és 1 év múlva, 2025-2039 közötti születésűek fogják alkotni.
A későbbiekben a generációk munkapiaci szerepét térképezzük fel.